Stiga 25.20V 2Ah Li-Ion E-Power Brushless Cordless 18cm A4 Robotic Lawn Mower (133AV)
The Stiga A4 robotic lawnmower delivers reliable, low-maintenance grass cutting for professional use on smaller sites up to 400m². Powered by a 2Ah Li-Ion E-Power battery, this cordless robotic mower uses a brushless motor and 4 x pivoting razor blades for consistent mulching performance. 6 x cutting heights from 20–60mm suit varied turf conditions, while a 45° incline rating handles slopes with ease. App control via iOS and Android enables simple local operation without a hub.
- Works with - iOS App - Android App
- 2Ah Li-Ion Battery
- 6 Cutting Heights (20 - 60mm)
- 40min Charge Time
- 4 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 45°
- Shock, Tilt and Lift Sensors
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Mulching Only
- Hub Not Required
View all: Stiga Lawn Mowers
Sorry, this item is currently out of stock
The Stiga A4 robotic lawnmower delivers reliable, low-maintenance grass cutting for professional use on smaller sites up to 400m². Powered by a 2Ah Li-Ion E-Power battery, this cordless robotic mower uses a brushless motor and 4 x pivoting razor blades for consistent mulching performance. 6 x cutting heights from 20–60mm suit varied turf conditions, while a 45° incline rating handles slopes with ease. App control via iOS and Android enables simple local operation without a hub.
- Works with - iOS App - Android App
- 2Ah Li-Ion Battery
- 6 Cutting Heights (20 - 60mm)
- 40min Charge Time
- 4 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 45°
- Shock, Tilt and Lift Sensors
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Mulching Only
- Hub Not Required
View all: Stiga Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2 Ah |
| Battery Run Time | 90 mins |
| Battery Technology | E-Power |
| Brand | Stiga |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 40 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Type | 4 Pivoting Razor Blades |
| Cutting Height Range | 20 - 60 mm |
| Cutting Width | 18 cm |
| Frequency Band (Smart) | 2.6 GHz |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | A4 |
| Mower Propulsion Type | Self-Propelled |
| Mower Type | Robotic |
| Mulching Facility | Mulching Only |
| Network Standards (Full) | 4G |
| No. of Bands | Dual-Band |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 25.20 V |
| Product Type | Robotic Lawn Mower |
| Safety Functions | Shock, Tilt and Lift Sensors |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Sound Pressure Level | 57 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 400m² |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0800 6696325 |
| Tool Weight with Battery | 8.10 kg |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Product Contents
Charging base small and GPS antenna reference satellite station.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode