Stabila 96-2 Series Spirit Level 71" (1800mm) (58814)
Rectangular profile with 2 milled measuring surfaces, gripping ridges and removable end caps with anti-slip stops.
- Light Metal Rectangular Profile
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Stabila Spirit Levels
Rectangular profile with 2 milled measuring surfaces, gripping ridges and removable end caps with anti-slip stops.
- Light Metal Rectangular Profile
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Stabila Spirit Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stabila |
| Length (Imperial) | 71 " |
| Length (Metric) | 1800 mm |
| Level Product Type | Spirit |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Measuring Accuracy | 0.5-0.75 mm/m |
| Model Name | 96-2 Series |
| Model No | See Col F - Product Code |
| No. of Vials | Three |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spirit Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |