Silverline Steel Jerry Can Green 20Ltr (562XR)
Manufactured in a computer-controlled, 31-stage process. Precision laser-cut pieces are plasma-welded together for strength and durability. Nano-ceramic plating followed by powder coating, inside and out, provides a tough, durable finish that will not corrode. A 2-stage, high-pressure test on every can ensures a perfect seal. Includes integrated carry handle and lid locking pin.
- Plasma-Welded Laser-Cut Steel Body
- Leakproof Bayonet Closure with Pin
- Integrated Handle
View all: Silverline Fuel Pumps & Cans
Manufactured in a computer-controlled, 31-stage process. Precision laser-cut pieces are plasma-welded together for strength and durability. Nano-ceramic plating followed by powder coating, inside and out, provides a tough, durable finish that will not corrode. A 2-stage, high-pressure test on every can ensures a perfect seal. Includes integrated carry handle and lid locking pin.
- Plasma-Welded Laser-Cut Steel Body
- Leakproof Bayonet Closure with Pin
- Integrated Handle
View all: Silverline Fuel Pumps & Cans
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Silverline |
| Colour | Green |
| Construction Material (Car & Van) | Steel |
| Litre Capacity | 20 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 150 mm |
| Product Height | 470 mm |
| Product Type | Jerry Can |
| Product Width | 360 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Toolstream Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Lufton Trading Estate, Boundary Way, Yeovil, Somerset, BA22 8HZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Toolstream B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hogeweg 39, 5301 LJ Zaltbommel, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |