Milwaukee M18 BHG-502C 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion RedLithium Cordless Heat Gun (895HR)
High performance coil allows the tool to reach operational temperature in just 6 seconds. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver durability and performance. Durable ladder hook for work space management and safety. Supplied with reduction nozzle for heat intensity on a specific area and reflector nozzle to apply heat around an object, such as pipes. Works with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- 1 Heat Setting
- 1 Air Flow Setting
- Integrated LED Work Light
View all: Milwaukee Glue & Heat Guns
High performance coil allows the tool to reach operational temperature in just 6 seconds. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver durability and performance. Durable ladder hook for work space management and safety. Supplied with reduction nozzle for heat intensity on a specific area and reflector nozzle to apply heat around an object, such as pipes. Works with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- 1 Heat Setting
- 1 Air Flow Setting
- Integrated LED Work Light
View all: Milwaukee Glue & Heat Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 170 Ltr/min |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Gun Type | Heat Gun |
| Heat Setting Temperatures | 470 °C |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | M18 BHG-502C |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 161 mm |
| Product Type | Heat Gun |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 1.4 kg |
Product Contents
M18 BHG-502C, 5.0Ah batteries (2), charger, reduction nozzle, reflector nozzle and blow-moulded case.