Master Lock HL100ES Electronic Combination & Card Swipe Security Safe 31Ltr (3510T)
Provides flexibility with the option of a keypad or card swipe entry. Ideal for hotel and tenant environments. Solid steel construction, pry resistant door and 2 live-locking bolts help protect against unauthorized access. Includes 2 adjustable shelves with carpeted floor. Includes bolt-down hardware for mounting to the floor. Supplied with 2 keys.
- Electronic Combination & Card Swipe Opening
- 4 Digit Code Length & 2 Keys Supplied
- 17mm Width Locking Bolt
- Protection Against Drilling & Cutting Attacks
- Can be Bolted to the Floor
- Key Override
- Solid Steel Construction
- Resettable Digital Combination w/ Override Key
- 3 Steel Live-Locking Bolts
- Concealed Hinge
View all: Master Lock Safes
Provides flexibility with the option of a keypad or card swipe entry. Ideal for hotel and tenant environments. Solid steel construction, pry resistant door and 2 live-locking bolts help protect against unauthorized access. Includes 2 adjustable shelves with carpeted floor. Includes bolt-down hardware for mounting to the floor. Supplied with 2 keys.
- Electronic Combination & Card Swipe Opening
- 4 Digit Code Length & 2 Keys Supplied
- 17mm Width Locking Bolt
- Protection Against Drilling & Cutting Attacks
- Can be Bolted to the Floor
- Key Override
- Solid Steel Construction
- Resettable Digital Combination w/ Override Key
- 3 Steel Live-Locking Bolts
- Concealed Hinge
View all: Master Lock Safes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Master Lock |
| Capacity | 31 Ltr |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Door Thickness | 1.5 mm |
| External Depth | 406 mm |
| External Height | 229 mm |
| External Width | 457 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Installation Type | Can be Bolted to the Floor |
| Internal Depth | 315 mm |
| Internal Height | 217 mm |
| Internal Width | 453 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name/No | HL100ES |
| Override Facility | Key Override |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Security Safe |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 13.9 kg |
| Unlocking Mechanism | Electronic Combination & Card Swipe |
| Waterproof | Not Water-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Master Lock UK Sales Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 26 M11 Business Link, Parsonage Lane, Stansted, CM24 8GF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.masterlock.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Master Lock Europe SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 92400 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.masterlock.eu |