Luceco ELP17W12D40-02 Round 170mm x 170mm LED Eco Luxpanel White 12W 960lm (166HH)
The Luceco round LED Eco Luxpanel is a slimline recessed lighting solution designed for various commercial and educational environments. This 12W, 960 lumen LED panel provides a cool white 4000K light, making it ideal for offices, schools, and retail spaces requiring efficient and consistent illumination. Its slim profile is particularly beneficial for installations in low ceiling voids, and it is suitable for both plasterboard and suspended ceiling systems. Constructed with a durable aluminium body and a polycarbonate diffuser, this dimmable panel offers a long operational life of up to 25,000 hours. Plug and play driver and Luceco emergency pack compatible.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 960lm
- Aluminium Body
- White Aluminium Frame
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Dimmable
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Slimline Design for Low Ceiling Voids
View all: Luceco LED Panel Lights
The Luceco round LED Eco Luxpanel is a slimline recessed lighting solution designed for various commercial and educational environments. This 12W, 960 lumen LED panel provides a cool white 4000K light, making it ideal for offices, schools, and retail spaces requiring efficient and consistent illumination. Its slim profile is particularly beneficial for installations in low ceiling voids, and it is suitable for both plasterboard and suspended ceiling systems. Constructed with a durable aluminium body and a polycarbonate diffuser, this dimmable panel offers a long operational life of up to 25,000 hours. Plug and play driver and Luceco emergency pack compatible.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 960lm
- Aluminium Body
- White Aluminium Frame
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Dimmable
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Slimline Design for Low Ceiling Voids
View all: Luceco LED Panel Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Recessed |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Frame Colour | White |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 960 lm |
| Lm Band | 801-1000 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | ELP17W12D40-02 |
| Model No | ELP17W12D40-02 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 12 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 170 mm |
| Product Type | Eco Luxpanel |
| Product Width | 170 mm |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 28 |
| kWh Per 1000hr Life | 12 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode