Little Giant WingSpan Ladder Off Stand (8619G)
Provides easier access to vertical work surfaces. Wide contact points for lateral stability. Suitable for use with Little Giant Classic and Revolution XE Ladders.
- Aerospace Grade Aluminium Construction
- 12" Stand-Off Distance
- Suitable for 300mm Rung Widths
- Screw-On Attachment
- Anti-Slip Rubber Grips
View all: Little Giant Ladder Accessories
Provides easier access to vertical work surfaces. Wide contact points for lateral stability. Suitable for use with Little Giant Classic and Revolution XE Ladders.
- Aerospace Grade Aluminium Construction
- 12" Stand-Off Distance
- Suitable for 300mm Rung Widths
- Screw-On Attachment
- Anti-Slip Rubber Grips
View all: Little Giant Ladder Accessories
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Accessory Fixing Type | Screw-On |
| Adjustable | Adjustable |
| Anti-Slip | Anti-Slip Rubber Grips |
| Brand | Little Giant |
| Compatibility | Suitable for use with Little Giant Classic and Revolution XE Ladders |
| Construction Material (Access) | Aerospace Grade Aluminium |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Ladder Accessories Type | Ladder Off Stand |
| Ladder Product Type | Ladder Accessories |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | WingSpan |
| Model No | 1303-112 |
| Overall Width | 1310 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Ladder Accessories |
| Projection From Wall | 12 " |
| Suitable Rung Width | 300 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | TB Davies (Cardiff) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Lewis Road, Cardiff, CF24 5EB |
| z4 - EU Manufacturer Name | TB Davies (Dublin) Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 9 Exchange Place, Dublin 1, Ireland |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode