Ideal Standard i.life S Soft-Close Compact Wall-Hung Toilet Bowl (909HM)
Sleek and contemporary design, ideal for modern bathrooms where space is limited. EasyFix+ makes installation simple and cuts installation time. RimLS flush delivering a hygienic cleaning of the entire bowl. Soft close seat with quick release for easy clean.
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- Weight: 21.14kg
- Vitreous China
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- RimLS+ Flush Technology
- EasyFix+ Installation
View all: Ideal Standard Toilets
Sleek and contemporary design, ideal for modern bathrooms where space is limited. EasyFix+ makes installation simple and cuts installation time. RimLS flush delivering a hygienic cleaning of the entire bowl. Soft close seat with quick release for easy clean.
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- Weight: 21.14kg
- Vitreous China
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- RimLS+ Flush Technology
- EasyFix+ Installation
View all: Ideal Standard Toilets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Style | Contemporary |
| Brand | Ideal Standard |
| Cistern Supplied | Cistern Sold Separately |
| Construction Material (Bathrooms) | Vitreous China |
| Fittings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | i.life S |
| Model No | E314701 |
| Outlet Diameter | 102 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 480 mm |
| Product Height | 400 mm |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Compact Wall-Hung Toilet Bowl |
| Product Width | 355 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Shape | Square |
| Toilet Type | Wall Hung |
| Total Product Weight | 21.14 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode