Heatrae Sadia Amptec UF U601 6kW Electric Heat Only Flow Boiler (745FR)
All Boilers and Boiler Accessories must be installed by a Qualified Engineer. We cannot accept the return of unwanted boilers if the box/packaging has been opened (your statutory rights are not affected).
Compact electric flow boiler for pressurised or open-vented systems. Heats water for underfloor heating systems. Works with programmers, circulating pumps and room thermostats. Ideal for apartments, extensions, loft conversions or conservatories where space is at a premium.
- Max. Central Heating Output: 6kW
- Copper Heat Exchanger
- For use with Vented & Unvented Cylinders
- Not Compatible with Solar Panels
- 1 Year Guarantee
- 24,400BTU
- LED Indicators
- Adjustable Temperature
View all: Heatrae Sadia Boilers
Compact electric flow boiler for pressurised or open-vented systems. Heats water for underfloor heating systems. Works with programmers, circulating pumps and room thermostats. Ideal for apartments, extensions, loft conversions or conservatories where space is at a premium.
- Max. Central Heating Output: 6kW
- Copper Heat Exchanger
- For use with Vented & Unvented Cylinders
- Not Compatible with Solar Panels
- 1 Year Guarantee
- 24,400BTU
- LED Indicators
- Adjustable Temperature
View all: Heatrae Sadia Boilers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 25 A |
| BTU | 24,400 BTU |
| Boiler Depth | 90 mm |
| Boiler Height | 1050 mm |
| Boiler Type | Heat Only |
| Boiler Width | 90 mm |
| Brand | Heatrae Sadia |
| CALC - Fuel Type | Electric |
| Colour | White |
| Compatible Cylinder | For use with Vented & Unvented Cylinders |
| Compatible with Solar Panels | Not Compatible with Solar Panels |
| Display Type | LED Indicators |
| Energy Rating (Heating) | D |
| Fitting Requirements | Must be Fitted by a Qualified Electrician |
| Fixing Jig Supplied | Fixing Jig Supplied |
| Frost Protection | Frost Protection |
| Fuel Type | Electric |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | Piped underfloor heating uses less energy than a conventional wall-hung radiator, as it has a larger surface area and can heat a room effectively at a lower operating temperature. |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Heat Output CH (Pn) | 6 kW |
| Model Name/No | Amptec UF U601 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | We cannot accept the return of unwanted boilers if the box/packaging has been opened (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Flow Boiler |
| Range Name | Amptec UF |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 15 dB |
| Suitable for Underfloor Heating | Suitable for Underfloor Heating |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0344 871 1535 |
| Temperature Range (Heating) | 30 - 60 °C |
| Total Product Weight | 8.5 kg |