FloPlast Adjustable Height 40mm Sink Telescopic P Trap (28038)
Manufactured from high temperature white polypropylene with compression type outlets that fit plastic and copper waste pipes. Telescopic inlet.
- Polypropylene Construction
- 40mm Compression Horizontal Outlet
- 76mm Water Seal
- 22.73Ltr/min Flow Rate
- Adjustable Height
View all: FloPlast Traps
Manufactured from high temperature white polypropylene with compression type outlets that fit plastic and copper waste pipes. Telescopic inlet.
- Polypropylene Construction
- 40mm Compression Horizontal Outlet
- 76mm Water Seal
- 22.73Ltr/min Flow Rate
- Adjustable Height
View all: FloPlast Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Height |
| Appliance Installation Type | Without Appliance |
| Brand | FloPlast |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Demountable | Demountable & Reusable |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 22.73 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TP47T |
| Outlet Connection Size | 40 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 40 mm |
| Product Height | 208-318 mm |
| Product Type | Telescopic P Trap |
| Resistant Type | Watertight |
| Trap Application | Sink |
| Trap Type | P |
| Water Seal Size | 76 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | FloPlast Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | ME10 3FP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical@floplast.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | FloPlast Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | T45 TX05 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technical@floplast.co.uk |