FloPlast Fixed 32mm Sink Shallow Bottle Trap (14737)
Manufactured from high temperature white polypropylene with compression type outlets that fit plastic and copper waste pipes. Suitable for use in most ground floor situations where the discharge waste pipe is going direct to a gully. 32mm seal makes fitting easier when the floor is made of concrete.
- Polypropylene Construction
- 32mm Compression Horizontal Outlet
- 38mm Water Seal
- 20.63Ltr/min Flow Rate
- Fixed
View all: FloPlast Traps
Manufactured from high temperature white polypropylene with compression type outlets that fit plastic and copper waste pipes. Suitable for use in most ground floor situations where the discharge waste pipe is going direct to a gully. 32mm seal makes fitting easier when the floor is made of concrete.
- Polypropylene Construction
- 32mm Compression Horizontal Outlet
- 38mm Water Seal
- 20.63Ltr/min Flow Rate
- Fixed
View all: FloPlast Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Appliance Installation Type | Without Appliance |
| Brand | FloPlast |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Demountable | Demountable & Reusable |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 20.63 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TB33 |
| Outlet Connection Size | 32 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 32 mm |
| Product Height | 130 mm |
| Product Type | Shallow Bottle Trap |
| Resistant Type | Watertight |
| Trap Application | Sink |
| Trap Type | Bottle |
| Water Seal Size | 38 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | FloPlast Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | ME10 3FP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical@floplast.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | FloPlast Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | T45 TX05 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technical@floplast.co.uk |