ETAL Elite 1 Bowl Stainless Steel Kitchen Sink 440mm x 440mm (975RG)
Designer kitchen sink constructed from premium stainless steel and with a special 'Nano' coating that is both antibacterial and scratch-resistant. Bottom channel grooves ensure that optimal drainage is achieved. Matching basket strainer and waste basket included.
- Stainless Steel Construction
- Brushed Finish
- 205mm Bowl Depth
- No Tap Holes
- Without Drainer
- Square Edges
- 1.5mm Thickness
- 1 Year Guarantee
- Deep Bowl: Ideal for Pots, Pans & Trays
View all: ETAL Sinks
Designer kitchen sink constructed from premium stainless steel and with a special 'Nano' coating that is both antibacterial and scratch-resistant. Bottom channel grooves ensure that optimal drainage is achieved. Matching basket strainer and waste basket included.
- Stainless Steel Construction
- Brushed Finish
- 205mm Bowl Depth
- No Tap Holes
- Without Drainer
- Square Edges
- 1.5mm Thickness
- 1 Year Guarantee
- Deep Bowl: Ideal for Pots, Pans & Trays
View all: ETAL Sinks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | ETAL |
| Colour | Stainless Steel |
| Construction Material (Kitchens) | Stainless Steel |
| Drainer Description | Without Drainer |
| Edge Type | Square Edges |
| Finish | Brushed |
| Handed | Non-Handed |
| Kitchen Finish | Satin |
| Main Bowl Depth | 205 mm |
| Main Bowl Height | 205 mm |
| Main Bowl Shape | Square |
| Main Bowl Width | 400 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Minimum Cabinet Size | 500 mm |
| Model Name | Elite |
| No Of Sink Bowls | 1 Bowl |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 205 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Product Type | Kitchen Sink |
| Product Width | 440 mm |
| Sink Mount Type | Inset or Undermount |
| Sink No of Tap Holes | No Tap Holes |
| Stainless Steel Thickness | 1.5 mm |
| Suitable for Food Waste Disposer | Suitable for Use with a Food Waste Disposer |
| Waste Size | 90 mm |
| Waste Supplied | Waste Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ellsi Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Ninth Avenue, Flixborough Ind Est, Flixborough, Scunthorpe, DN15 8SL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.ellsi.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, D02 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |
Product Contents
Sink, strainer waste and fittings.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode