Bosch GAL 12V 2.0Ah Li-Ion CoolPack Battery & Charger Set (479PG)
The Bosch GAL 12V 2.0Ah Li-Ion CoolPack battery and charger set provides reliable power for professional cordless tools. The kit is ideal for electricians and general builders requiring consistent power on site. Contains 2 x compact 2.0Ah Li-Ion CoolPack batteries and a rapid charger. The GAL12V-40 charger quickly recharges 2.0Ah batteries from 0 to 80% in just 24 minutes, ensuring minimal downtime. The versatile design allows charging of 10.8V, 12V, 14.4V, and 18V Bosch Professional batteries, making it a flexible solution for various power tool needs. The batteries can be charged at any state without cell damage. Compatible with all Bosch Professional 12V tools.
- 2 x 12V 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 35min Rapid Charger
- Charges 10.8/12/14.4/18V Batteries
- For all 12V Bosch Professional Tools
View all: Bosch Power Tool Batteries & Chargers
The Bosch GAL 12V 2.0Ah Li-Ion CoolPack battery and charger set provides reliable power for professional cordless tools. The kit is ideal for electricians and general builders requiring consistent power on site. Contains 2 x compact 2.0Ah Li-Ion CoolPack batteries and a rapid charger. The GAL12V-40 charger quickly recharges 2.0Ah batteries from 0 to 80% in just 24 minutes, ensuring minimal downtime. The versatile design allows charging of 10.8V, 12V, 14.4V, and 18V Bosch Professional batteries, making it a flexible solution for various power tool needs. The batteries can be charged at any state without cell damage. Compatible with all Bosch Professional 12V tools.
- 2 x 12V 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 35min Rapid Charger
- Charges 10.8/12/14.4/18V Batteries
- For all 12V Bosch Professional Tools
View all: Bosch Power Tool Batteries & Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | CoolPack |
| Battery Voltage | 12 V |
| Brand | Bosch |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Charge Time | 35 min |
| Charging Current | 4 A |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GAL |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Type | Battery & Charger Set |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
GAL12V-40 and 2 x GBA 12V 2.0 Ah batteries.