Bosch AIZ 32 EPC Softwood Plunge Cutting Blade 32mm (75519)
For smooth, precise plunge cutting in softwood, cutting recess in furniture components and flush cutting wooden components. Ofers minimised jamming and faster material removal.
- Cuts Softwood
- Starlock Fitting & OIS
- Plunge Cut
- Bi-Metal Teeth
View all: Bosch Multi Tool Blades
For smooth, precise plunge cutting in softwood, cutting recess in furniture components and flush cutting wooden components. Ofers minimised jamming and faster material removal.
- Cuts Softwood
- Starlock Fitting & OIS
- Plunge Cut
- Bi-Metal Teeth
View all: Bosch Multi Tool Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 1.25 " |
| Blade Width (Metric) | 32 mm |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 50 mm |
| Model No | AIZ 32 EPC |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Plunge Cutting Blade |
| Suitable Cutting Application | Wood |
| Suitable Material Application | Wood |
| Suitable Sawing Material | Softwood |
| Teeth Per Inch (TPI) | 14 tpi |
| Type of Cut | Plunge Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |