Bemis ProSeat Top Fixing Toilet Seat Moulded Wood White (415PH)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Top-fix toilet seat with moulded wood construction. Adjustable plastic hinges, designed for universal pans.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 139-170mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 431-446431-446 x 371mm
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Top-Fix
- Universal Fit
View all: Bemis Toilet Seats
Top-fix toilet seat with moulded wood construction. Adjustable plastic hinges, designed for universal pans.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 139-170mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 431-446431-446 x 371mm
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Top-Fix
- Universal Fit
View all: Bemis Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Plastic Hinges |
| Brand | Bemis |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Moulded Wood |
| Fixing Width Range | 139-170 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 431-446 mm |
| Green star | Made from responsibly sourced materials |
| Green star Claim | This product's wood is certified by a third party. Information about the third party can be found on the product packaging. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | ProSeat |
| Model No | SF2017000 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Top Fixing Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 371 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 2.6 kg |
| Width Banding | 370-374mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bemis Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Farrington Road, Burnley, BB11 5SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | uksales@bemismfg.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Dubourgel Grange SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Rue d'Arcelle, Fontain, 38600, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | com@bemismfg.com |