Armitage Shanks Sandringham 21 Toilet Seat Plastic White (420JY)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Contemporary design with metal hinges and standard close. Suitable for a wide range of Sandringham 21 toilets.
- Fixed Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 460460 x 365mm
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Armitage Shanks Toilet Seats
Contemporary design with metal hinges and standard close. Suitable for a wide range of Sandringham 21 toilets.
- Fixed Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 460460 x 365mm
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Armitage Shanks Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Seat Hinges |
| Brand | Armitage Shanks |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Plastic |
| Fixing Width Range | 155 mm |
| Fixings Supplied | Hinges Supplied |
| Front to Fixing Range | 460 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | Sandringham 21 |
| Model No | E131901 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 365 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 2.38 kg |
| Width Banding | 365-369mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |