Refurb Milwaukee M12FCOT-622X 76mm 12V 2 x 2.0 / 6.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Cut Off Tool (113JE)
Integrates PowerState brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence to deliver excellent power, run time and durability. Ergonomic design offers optimum control and one-handed use. Supplied with 3 assorted blades, M12 6.0Ah battery, M12 2.0Ah battery, charger and Dynacase. Compatible with all Milwaukee M12 batteries.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 6.0Ah Li-Ion Batteries
- Max. Cut: 16.3mm
- 3 x Assorted Blades
- M14 Spindle Thread
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Vibration Level: 2.9m/s²
- Black Nylon Guard
- Rubber Overmould Grip
- Dynacase
View all: Milwaukee Plunge Saws
Integrates PowerState brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence to deliver excellent power, run time and durability. Ergonomic design offers optimum control and one-handed use. Supplied with 3 assorted blades, M12 6.0Ah battery, M12 2.0Ah battery, charger and Dynacase. Compatible with all Milwaukee M12 batteries.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 6.0Ah Li-Ion Batteries
- Max. Cut: 16.3mm
- 3 x Assorted Blades
- M14 Spindle Thread
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Vibration Level: 2.9m/s²
- Black Nylon Guard
- Rubber Overmould Grip
- Dynacase
View all: Milwaukee Plunge Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 / 6.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Blade Description | 3 x Assorted Blades |
| Blade Diameter | 76 mm |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cutting Depth Capacity | 16.3 mm |
| Disc Bore Size | 10 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M12FCOT-622X |
| No Load Speed | 20,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Type | Cut Off Tool |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 1.1 kg |
| Vibration Level | 2.9 m/s² |
Product Contents
M12FCOT-622X, diamond tile blade, metal cut off wheel, carbide abrasive blade, adjustable shoe, 2 Li-Ion batteries (6.0Ah and 2.0Ah), charger and Dynacase.