DEWALT DWE575K-LX 1000W 190mm Electric Corded Circular Saw 110V (383VR)
110V – Site Use. Requires 110V transformer (Sold separately).
Precision circular saw suitable for general purpose ripping, cross-cutting and bevelling in wood and other construction materials. High torque motor offers durability and power.
- 1000W
- Max. Cut: 67mm
- 24-Tooth TCT Tipped Blade
- Cast Aluminium Base & Aluminium Guard
- Mechanical Brake
- Without Riving Knife
- Lock-On Switch
- Spindle Lock
- Rip Fence
- Hard Start
View all: DEWALT Circular Saws
Precision circular saw suitable for general purpose ripping, cross-cutting and bevelling in wood and other construction materials. High torque motor offers durability and power.
- 1000W
- Max. Cut: 67mm
- 24-Tooth TCT Tipped Blade
- Cast Aluminium Base & Aluminium Guard
- Mechanical Brake
- Without Riving Knife
- Lock-On Switch
- Spindle Lock
- Rip Fence
- Hard Start
View all: DEWALT Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bevel Angles | 57 ° |
| Blade Description | TCT Tipped Blade |
| Blade Diameter | 190 mm |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Corded Tool Weight | 4 kg |
| Cutting Depth Capacity | 67 mm |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 67 mm |
| Model No | DWE575K-LX |
| No Load Speed | 5200 rpm |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1000 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Length | 355 mm |
| Product Type | Corded Circular Saw |
| Switch Type | Lock-On Switch |
Product Contents
DWE575 circular saw, 24-tooth blade, rip fence, blade spanner and blow-moulded case.