Bosch 18V 8Ah Li-Ion ProCORE18V Battery and Charger Set (748CK)
Set consisting of 2 x ProCORE18V 8.0Ah batteries and the ultra-fast GAL 18V-160 Professional charger. ProCORE18V batteries offer a longer lifetime and more power when compared to a conventional battery because of cell technology and the Bosch intelligent battery management system. Also equipped with the COOLPACK 2.0 technology for superior heat management. Charger comes with a standard mode and additional charging modes. Approximately it will take only 15 minutes to get a ProCORE18V 8.0Ah battery up to 50 % capacity. Highest speed boosts battery in only 44 minutes. Compatible with the Bosch 18V system and AMPShare.
- 2 x 18V 8Ah Li-Ion Batteries
- 44min Fast Charger
- Charges 18V Batteries
View all: Bosch Power Tool Batteries
Set consisting of 2 x ProCORE18V 8.0Ah batteries and the ultra-fast GAL 18V-160 Professional charger. ProCORE18V batteries offer a longer lifetime and more power when compared to a conventional battery because of cell technology and the Bosch intelligent battery management system. Also equipped with the COOLPACK 2.0 technology for superior heat management. Charger comes with a standard mode and additional charging modes. Approximately it will take only 15 minutes to get a ProCORE18V 8.0Ah battery up to 50 % capacity. Highest speed boosts battery in only 44 minutes. Compatible with the Bosch 18V system and AMPShare.
- 2 x 18V 8Ah Li-Ion Batteries
- 44min Fast Charger
- Charges 18V Batteries
View all: Bosch Power Tool Batteries
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 8 Ah |
| Battery Technology | ProCORE18V |
| Battery Voltage | 18 V |
| Brand | Bosch |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Charge Time | 44 min |
| Charging Current | 8 Ah |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Battery and Charger Set |
| Range Name | Professional |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode