Refurb Bosch UniversalImpact 700 530W Electric Impact Drill 230V (566YE)
The perfect impact drill for any task or project, regardless of material. Keyless Press&Lock chuck for fast bit changes at the push of a button. Bosch Speed Pre-selection enables precise drill-speed, consistently delivering the correct speed for each material. Ergonomically designed for easy handling, compact and lightweight for comfortable work.
- 530W
- Variable Speed
- 13mm Keyless Chuck
- Trigger Switch
- All-Metal Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Percussion Drills
The perfect impact drill for any task or project, regardless of material. Keyless Press&Lock chuck for fast bit changes at the push of a button. Bosch Speed Pre-selection enables precise drill-speed, consistently delivering the correct speed for each material. Ergonomically designed for easy handling, compact and lightweight for comfortable work.
- 530W
- Variable Speed
- 13mm Keyless Chuck
- Trigger Switch
- All-Metal Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Percussion Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 10 m |
| Capacity Masonry | 14 mm |
| Capacity Steel | 12 mm |
| Capacity Wood | 30 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 1.7 kg |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 45,000 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | UniversalImpact 700 |
| No Load Speed | 50 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 530 W |
| Power Supply | Electric |
| Product Length | 273 mm |
| Product Type | Impact Drill |
| Range Name | DIY |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
UniversalImpact 700, auxiliary handle and depth stop.