Estwing Sure Strike Compocast Mallet 53oz (1.5kg) (145GL)
Polyurethane handle with steel core for durability. Comfortable, non-slip cushion grip made from durable vinyl for a strong hold in all conditions. Head features dead blow technology to dampen vibrations for power and control. Ideal for use in automotive, woodworking, steel and precision work applications.
- Steel Head
- Polyurethane Comfort Grip
- 68mm Hard Face
View all: Estwing Hammers
Polyurethane handle with steel core for durability. Comfortable, non-slip cushion grip made from durable vinyl for a strong hold in all conditions. Head features dead blow technology to dampen vibrations for power and control. Ideal for use in automotive, woodworking, steel and precision work applications.
- Steel Head
- Polyurethane Comfort Grip
- 68mm Hard Face
View all: Estwing Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Estwing |
| Hammer & Axes Handle Type | Polyurethane |
| Hammer & Axes Product Type | Mallet |
| Head Weight (Band) | 0-4lb |
| Head Weight (Imperial) | 53 oz |
| Head Weight (Metric) | 1.5 kg |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sure Strike Compocast |
| Model No | CCD53 |
| Overall Length | 376 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Mallet |
| Strike Face Diameter | 68 mm |