Estwing Al-Pro Aluminium Hammer 14oz (0.40kg) (997JF)
Estwing Al-Pro aluminium hammer 14oz is built from forged aircraft-grade aluminium alloy for strength and power, supporting fast, controlled striking on framing and fix-out tasks. A Permacap steel head and interlocking claw increase durability, while the shorter claw improves leverage for prying and nail removal. The 40mm smooth face aids accurate contact, and the moulded-on, shock-reduction grip limits vibration to maintain comfort during repeated impact. Includes magnetic nail starter for easy one-handed nail placement.
- Drop-Forged Steel Head
- Nylon & Fibreglass Ergonomic Soft-Grip Handle
- 40mm Smooth Face
- Made in the USA
- Lightweight Alloy Body
- Short Claw Design Improves Leverage
- Shock-Reduction Grip Limits Vibration
View all: Estwing Hammers
Estwing Al-Pro aluminium hammer 14oz is built from forged aircraft-grade aluminium alloy for strength and power, supporting fast, controlled striking on framing and fix-out tasks. A Permacap steel head and interlocking claw increase durability, while the shorter claw improves leverage for prying and nail removal. The 40mm smooth face aids accurate contact, and the moulded-on, shock-reduction grip limits vibration to maintain comfort during repeated impact. Includes magnetic nail starter for easy one-handed nail placement.
- Drop-Forged Steel Head
- Nylon & Fibreglass Ergonomic Soft-Grip Handle
- 40mm Smooth Face
- Made in the USA
- Lightweight Alloy Body
- Short Claw Design Improves Leverage
- Shock-Reduction Grip Limits Vibration
View all: Estwing Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Estwing |
| Hammer & Axes Handle Type | Nylon & Fibreglass |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 0-14oz |
| Head Weight (Imperial) | 14 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.40 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Al-Pro |
| Model No | EALBK |
| Overall Length | 414 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Aluminium Hammer |
| Strike Face Diameter | 40 mm |