Ideal Standard Concept Freedom Toilet Seat Plastic White (426KC)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Sleek and stylish functional toilet seat without cover. Versatile and easy to clean. Glossy white finish.
- Fixed Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 390390 x 350mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Glossy Finish
View all: Ideal Standard Toilet Seats
Sleek and stylish functional toilet seat without cover. Versatile and easy to clean. Glossy white finish.
- Fixed Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 390390 x 350mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Glossy Finish
View all: Ideal Standard Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Seat Hinges |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Plastic |
| Fixing Width Range | 155 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 390 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Concept Freedom |
| Model No | E822601 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 350 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 2.1 kg |
| Width Banding | 315-359mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |