ETAL Comite Soft-Close with Quick-Release D-Shaped Toilet Seat Composite High-Polished Gloss White (549PC)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Constructed from Comite giving a smooth, high polished, ceramic-like feel. Durable with adjustable top and bottom fittings to ensure an accurate fit. Designed with quick release hinges for cleaning and soft closing.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Anti-Bacterial
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top or Bottom Fix
- 90 - 185mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 420 - 470420 - 470 x 370mm
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Adjustable Fittings
View all: ETAL Toilet Seats
Constructed from Comite giving a smooth, high polished, ceramic-like feel. Durable with adjustable top and bottom fittings to ensure an accurate fit. Designed with quick release hinges for cleaning and soft closing.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Anti-Bacterial
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top or Bottom Fix
- 90 - 185mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 420 - 470420 - 470 x 370mm
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Adjustable Fittings
View all: ETAL Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjusts to Fit Most Pans |
| Brand | ETAL |
| Colour | High-Polished Gloss White |
| Construction Material (Bathrooms) | Composite |
| Fixing Width Range | 90 - 185 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 420 - 470 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Comite |
| Model No | PDT-000671 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | D-Shaped Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 370 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top or Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1.17 kg |
| Width Banding | 370-374mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ellsi Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Ninth Avenue, Flixborough Ind Est, Flixborough, Scunthorpe, DN15 8SL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.ellsi.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, D02 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |