Croydex Eyre Soft-Close with Quick-Release Toilet Seat Thermoset Plastic White (169FH)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Grip pad technology and Flexi-Fix hinges provide maximum adjustability and secure no slip fitting. Made from thermoset plastic in a D-shaped design. Includes fixings for top and bottom fix pans. Quick-release, soft-close.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Anti-Bacterial
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top or Bottom Fix
- 90-223mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 390-450390-450 x 365mm
- 1 Year Guarantee
- Soft-Close & Quick-Release Hinge
- Rust & Stain-Free Chrome Plated Hinge Covers
View all: Croydex Toilet Seats
Grip pad technology and Flexi-Fix hinges provide maximum adjustability and secure no slip fitting. Made from thermoset plastic in a D-shaped design. Includes fixings for top and bottom fix pans. Quick-release, soft-close.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Anti-Bacterial
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top or Bottom Fix
- 90-223mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 390-450390-450 x 365mm
- 1 Year Guarantee
- Soft-Close & Quick-Release Hinge
- Rust & Stain-Free Chrome Plated Hinge Covers
View all: Croydex Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjusts to Fit Most Pans |
| Brand | Croydex |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Thermoset Plastic |
| Fixing Width Range | 90-223 mm |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 390-450 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Eyre |
| Model No | WL601522H |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 365 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top or Bottom Fix |
| Toilet Shape | Square |
| Total Product Weight | 2.64 kg |
| Width Banding | 365-369mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |