Croydex Capri Soft-Close Toilet Seat Polypropylene White (163CV)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Durable polypropylene construction with anti-bacterial treatment for easy cleaning. Simple to install without the need for additional tools. Features quick-release hinges allowing the seat to be fully removed, and soft-closure to help to prevent damage and unwanted noise.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Anti-Bacterial
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 77 - 178mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 406 - 457406 - 457 x 371mm
- 1 Year Guarantee
View all: Croydex Toilet Seats
Save10%
£22.49Inc Vat
Was £24.99
Collect in Woodford Green - Woodford Trading Est | Change store
Durable polypropylene construction with anti-bacterial treatment for easy cleaning. Simple to install without the need for additional tools. Features quick-release hinges allowing the seat to be fully removed, and soft-closure to help to prevent damage and unwanted noise.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Anti-Bacterial
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 77 - 178mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 406 - 457406 - 457 x 371mm
- 1 Year Guarantee
View all: Croydex Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjusts to Fit Most Pans |
| Brand | Croydex |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Polypropylene |
| Fixing Width Range | 77 - 178 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 406 - 457 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Capri |
| Model No | WL403022 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 371 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1169 g |
| Width Banding | 370-374mm |