Brixton Soft-Close Wrapover Toilet Seat Thermoset Plastic White (313CH)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Contemporary, wrapover design. Manufactured from high-quality thermoset plastic. Features soft-close, quick-release hinges with a simple, push-and-lift action.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 110 - 230mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 382 - 442382 - 442 x 363mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Quick-Release
View all: Unbranded Toilet Seats
Contemporary, wrapover design. Manufactured from high-quality thermoset plastic. Features soft-close, quick-release hinges with a simple, push-and-lift action.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 110 - 230mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 382 - 442382 - 442 x 363mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Quick-Release
View all: Unbranded Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Unbranded |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Thermoset Plastic |
| Fixing Width Range | 110 - 230 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 382 - 442 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Brixton |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Wrapover Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 363 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 2.3 kg |
| Width Banding | 360-364mm |