Swirl Toilet Seat Polypropylene White (1247G)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Polypropylene toilet seat with adjustable plastic hinge.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 140-164mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 440440 x 357mm
- 1 Year Guarantee
View all: Swirl Toilet Seats
Polypropylene toilet seat with adjustable plastic hinge.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 140-164mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 440440 x 357mm
- 1 Year Guarantee
View all: Swirl Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Plastic Hinges |
| Brand | Swirl |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Polypropylene |
| Fixing Width Range | 140-164 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Front to Fixing Range | 440 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 357 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1.1 kg |
| Width Banding | 315-359mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |