Bemis Atlantic Spa Eco Toilet Seat Polypropylene White (600JP)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Durable toilet seat with polypropylene construction. Adjustable to fit most toilets, designed for universal pans.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 145-165mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 416-436416-436 x 352mm
- 1 Year Guarantee
- Durable Construction
- Fits Most Universal Pans
View all: Bemis Toilet Seats
Durable toilet seat with polypropylene construction. Adjustable to fit most toilets, designed for universal pans.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 145-165mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 416-436416-436 x 352mm
- 1 Year Guarantee
- Durable Construction
- Fits Most Universal Pans
View all: Bemis Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Plastic Hinges |
| Brand | Bemis |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Polypropylene |
| Fixing Width Range | 145-165 mm |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Front to Fixing Range | 416-436 mm |
| Green star | Made from recycled materials |
| Green star Claim | This product is made from a minimum of 90% recycled post-consumer waste plastic. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Atlantic Spa Eco |
| Model No | SF2022000 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 352 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1.93 kg |
| Width Banding | 315-359mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bemis Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Farrington Road, Burnley, BB11 5SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | uksales@bemismfg.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Dubourgel Grange SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Rue d'Arcelle, Fontain, 38600, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | com@bemismfg.com |