Barton 22Ltr 400mm x 600mm x 120mm Grey Euro Container (24537)
High impact polypropylene stacking container for heavy duty use. Designed to give stability in transit.
- Polypropylene Construction
- Stackable
- Lid Not Included
- Temperature Resistant from -5-70°C
- For Heavy Duty Use
View all: Barton Storage Boxes
High impact polypropylene stacking container for heavy duty use. Designed to give stability in transit.
- Polypropylene Construction
- Stackable
- Lid Not Included
- Temperature Resistant from -5-70°C
- For Heavy Duty Use
View all: Barton Storage Boxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Barton |
| Colour | Grey |
| Construction Material (Access) | Polypropylene |
| Container Capacity | 22 Ltr |
| External Height | 120 mm |
| External Length | 600 mm |
| External Width | 400 mm |
| Internal Height | 105 mm |
| Internal Length | 555 mm |
| Internal Width | 355 mm |
| Lid Included | Lid Not Included |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 25 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Euro Container |
| Stackable | Stackable |
| Temperature Range | -5-70 °C |