Gardena Bypass AssistCut Battery Assisted Secateurs 10.66" (271mm) (663FN)
Ideal assistant for easy and effortless cutting of branches, young shoots and flowers. Battery-supported secateurs have an intelligent sensor, which provides extra power (in comparison to usual secateurs) when cutting thicker branches as soon as resistance is detected. Secateurs reduce hand strain, making it even easier to complete gardening tasks effortlessly. When the battery is fully charged the AssistCut allows up to 1400 battery-supported cuts. Due to the ergonomic handles, the secateurs fit perfectly in the hand and the two-step handle opening width make the garden shears the ideal cutting tool for various hand sizes. Precision-ground stainless steel blades, and the bypass cutting principle, allow for gentle and precise cuts. When the battery operation is switched off, the AssistCut can be used like manual secateurs. The on/off function also ensures a long battery life time, as it won't discharge over time. Battery can be easily and quickly charged to 100% in 100mins using the included USB-C cable (power adaptor not included).
- PTFE-Coated Stainless Steel Blade
- Ergonomic Grip
- Locking Handle
- Maximum Cutting Diameter: 25mm
View all: Gardena Secateurs
Ideal assistant for easy and effortless cutting of branches, young shoots and flowers. Battery-supported secateurs have an intelligent sensor, which provides extra power (in comparison to usual secateurs) when cutting thicker branches as soon as resistance is detected. Secateurs reduce hand strain, making it even easier to complete gardening tasks effortlessly. When the battery is fully charged the AssistCut allows up to 1400 battery-supported cuts. Due to the ergonomic handles, the secateurs fit perfectly in the hand and the two-step handle opening width make the garden shears the ideal cutting tool for various hand sizes. Precision-ground stainless steel blades, and the bypass cutting principle, allow for gentle and precise cuts. When the battery operation is switched off, the AssistCut can be used like manual secateurs. The on/off function also ensures a long battery life time, as it won't discharge over time. Battery can be easily and quickly charged to 100% in 100mins using the included USB-C cable (power adaptor not included).
- PTFE-Coated Stainless Steel Blade
- Ergonomic Grip
- Locking Handle
- Maximum Cutting Diameter: 25mm
View all: Gardena Secateurs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | PTFE-Coated |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Brand | Gardena |
| Handle Length | 200 mm |
| Handle Type | Ergonomic Grip |
| Length (Imperial) | 10.66 " |
| Length (Metric) | 271 mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | AssistCut |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Battery Assisted Secateurs |
| Resistant Type | Weather-Resistant |
| Total Product Weight | 0.485 kg |