Webb Classic WEER36 1600W 36cm Electric Rotary Lawn Mower 230 - 240V (317PP)
Compact, lightweight lawn mower with a 1600W motor. Features an impact-resistant poly deck, 10m mains lead, 45Ltr grass bag and a collapsible handle for space-saving storage. Suitable for maintaining a smaller/medium-sized lawn.
- 1600W
- 5 Cutting Heights (20-70mm)
- 45Ltr Grass Bag
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Steel Blade
- Polypropylene Deck
- Without Mulching Facility
View all: Webb Lawn Mowers
Sorry, this item is currently out of stock
Compact, lightweight lawn mower with a 1600W motor. Features an impact-resistant poly deck, 10m mains lead, 45Ltr grass bag and a collapsible handle for space-saving storage. Suitable for maintaining a smaller/medium-sized lawn.
- 1600W
- 5 Cutting Heights (20-70mm)
- 45Ltr Grass Bag
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Steel Blade
- Polypropylene Deck
- Without Mulching Facility
View all: Webb Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Webb |
| Cable Length | 10 m |
| Corded Tool Weight | 11.5 kg |
| Cutting Blade Size | 36 cm |
| Cutting Blade Type | Steel Blade |
| Cutting Height Range | 20-70 mm |
| Cutting Width | 36 cm |
| Deck Construction Material | Polypropylene Deck |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Grass Collection Capacity | 45 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Classic WEER36 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1600 W |
| Power Voltage Supply | 230 - 240 V |
| Product Type | Electric Rotary Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01793 333212 |
| Vibration Level | 1.47 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Handy Distribution |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Murdoch Road, Wiltshire, SN3 5HY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.handyonline.co.uk/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | Handy Northern Ireland LTD |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 119B Saintfield Rd, Lisburn, Co. Down, BT27 5PG, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.handyonline.co.uk/contact |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode