Mountfield SP220 51cm 166cc Self-Propelled Rotary Lawn Mower (372CG)
Self-propelled petrol mower with 166cc 4-stroke Stiga engine. Features robust steel cutter deck with 51cm cutting width, and 6 cutting heights between 30-76mm which can be adjusted using the centralised lever, and large rear wheels. Grass clippings can be collected using the 60ltr grass collector with ‘bag full’ indicator, or mulched by inserting the included mulching plug. Easy to store in a shed or garage after use, clean off any grass and fold down the handles. Suitable for lawns up to 650m².
- 166cc 4-Stroke Stiga Engine
- 6 Cutting Heights (22-80mm)
- 60Ltr Grass Collector
- Steel Deck
- Steel Blade
- 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Registration Required, T&Cs Apply)
- With Mulching Facility
- Large Rear Wheels
- Centralised Cutting Height Adjustment
View all: Mountfield Lawn Mowers
Sorry, this item is currently out of stock
Self-propelled petrol mower with 166cc 4-stroke Stiga engine. Features robust steel cutter deck with 51cm cutting width, and 6 cutting heights between 30-76mm which can be adjusted using the centralised lever, and large rear wheels. Grass clippings can be collected using the 60ltr grass collector with ‘bag full’ indicator, or mulched by inserting the included mulching plug. Easy to store in a shed or garage after use, clean off any grass and fold down the handles. Suitable for lawns up to 650m².
- 166cc 4-Stroke Stiga Engine
- 6 Cutting Heights (22-80mm)
- 60Ltr Grass Collector
- Steel Deck
- Steel Blade
- 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Registration Required, T&Cs Apply)
- With Mulching Facility
- Large Rear Wheels
- Centralised Cutting Height Adjustment
View all: Mountfield Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mountfield |
| Cutting Blade Size | 51 cm |
| Cutting Blade Type | Steel Blade |
| Cutting Height Range | 22-80 mm |
| Deck Construction Material | Steel Deck |
| Engine Oil Supplied/Required | SAE30 Oil Required |
| Engine Size (cc) | 166 cc |
| Fuel Tank Capacity | 1 Ltr |
| Fuel Type Garden Power | Petrol |
| Grass Collection Capacity | 60 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | SP220 |
| Mower Propulsion Type | Self-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Engine Strokes | 4-Stroke |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to health and safety reasons we cannot accept the return of this product unless all petrol and oil have been drained (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 83 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 650m² |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0800 121 6585, ROI 1800 806 149 |
| Tool Weight | 32 kg |
| Vibration Level | 5.9 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
Lawn mower, 60ltr grass collector and mulching plug.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode