Bosch UniversalGardenTidy 2300 2300W 230V Corded Blower/Vac (947KT)
Compact, lightweight and efficient 3-in-1 solution for clearing garden debris. Easily switch between blowing, shredding and vacuuming modes with tool-free, quick-release mechanism. ProSilence gardening tool helps to reduce noise level. Quick-release collection bag features moisture-repellent dirt deflectors to divert water and debris away and a large tube makes clearing blockages easy and safe. Metal fan offers optimum performance and longer operating times. Variable speeds available in both blow and vacuum modes.
- 45Ltr Collection Bag Capacity
- 2300W
- Airflow Speed: 102-177mph
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Shoulder Strap
View all: Bosch Blowers & Garden Vacs
Compact, lightweight and efficient 3-in-1 solution for clearing garden debris. Easily switch between blowing, shredding and vacuuming modes with tool-free, quick-release mechanism. ProSilence gardening tool helps to reduce noise level. Quick-release collection bag features moisture-repellent dirt deflectors to divert water and debris away and a large tube makes clearing blockages easy and safe. Metal fan offers optimum performance and longer operating times. Variable speeds available in both blow and vacuum modes.
- 45Ltr Collection Bag Capacity
- 2300W
- Airflow Speed: 102-177mph
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Shoulder Strap
View all: Bosch Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 102-177 mph |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 10 m |
| Corded Tool Weight | 4.7 kg |
| Corded or Cordless | Corded |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | UniversalGardenTidy 2300 |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| Mulching Ratio | 12:1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 2300 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Blower/Vac |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 99 dBA |
| Supplier Manufacturer Helpline | 03447360109 |
| Vac Collection Capacity | 45 Ltr |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
UniversalGardenTidy 2300, padded shoulder strap, vacuum tube, blower nozzle and 45L collection bag.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode