Nebo Galileo Tempest 350 LED Worklight Black 350lm (741CY)
Compact, versatile and powerful light. Uses Arcus C-O-B Technology to produce 120 or 360° of brilliant white or red light. Provides a spotlight feature that brings precision to lighting. Versatile lanyard ensures effortless portability, while the base incorporates a strong magnet and robust metal hanging hooks, offering hands-free convenience to adapt to any environment. Powered by 3 x AA batteries.
- IPX7: For Indoor & Outdoor Use
- 350lm
- Plastic Body
- Plastic Lens
- 6 hrs Run Time
- Up to 50,000 Hours Life
View all: Nebo Work Lights
Compact, versatile and powerful light. Uses Arcus C-O-B Technology to produce 120 or 360° of brilliant white or red light. Provides a spotlight feature that brings precision to lighting. Versatile lanyard ensures effortless portability, while the base incorporates a strong magnet and robust metal hanging hooks, offering hands-free convenience to adapt to any environment. Powered by 3 x AA batteries.
- IPX7: For Indoor & Outdoor Use
- 350lm
- Plastic Body
- Plastic Lens
- 6 hrs Run Time
- Up to 50,000 Hours Life
View all: Nebo Work Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 3 x AA Batteries Supplied |
| Battery Requirements | Integrated Battery |
| Battery Run Time | 6 hrs |
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | Nebo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Temperature Description | Coloured |
| Colour Temperature Value | 6500-7500 K |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IPX7 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Lens |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 350 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Galileo Tempest 350 |
| Model No | NEB-LTN-1011-H |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Depth | 12 cm |
| Product Height | 5.5 cm |
| Product Type | Worklight |
| Product Width | 5.5 cm |
| Rechargeable | Non-Rechargeable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| With USB Ports | Without USB |