LEDlenser AF12C Work LED Area Floodlight 140W 8000lm 110-240V (247VJ)
Powerful, easy to handle mains-operated floodlight. Multi-concentrated light technology ensures maximum illuminance and reduced glaring. Features 5 brightness levels and a 5-step tunable white light. Mounting options include a fold-out stand and hole for tripod or wall-mounting (tripod not included).
- IP67: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable & Tiltable
- 8000lm
- Aluminium Alloy Body
- Drop Impact-Resistant
- Up to 50,000 Hours Life
View all: LEDlenser Work Lights
Sorry, this item is currently out of stock
Powerful, easy to handle mains-operated floodlight. Multi-concentrated light technology ensures maximum illuminance and reduced glaring. Features 5 brightness levels and a 5-step tunable white light. Mounting options include a fold-out stand and hole for tripod or wall-mounting (tripod not included).
- IP67: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable & Tiltable
- 8000lm
- Aluminium Alloy Body
- Drop Impact-Resistant
- Up to 50,000 Hours Life
View all: LEDlenser Work Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable & Tiltable |
| Beam Angle | 360 ° |
| Body Material | Aluminium Alloy Body |
| Brand | LEDlenser |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Length | 2 m |
| Cable Supplied | Cable Supplied |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000k to 6500 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP67 |
| Impact Resistant | Drop Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 8000 lm |
| Lm Band | 7501-10,000 |
| Manufacturer Guarantee | 7 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | AF12C Work |
| Model No | 502914 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Consumption | 140 W |
| Power Consumption (Band) | 76W or Greater |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 110-240 V |
| Product Depth | 41 mm |
| Product Height | 214 mm |
| Product Type | Area Floodlight |
| Product Width | 382 mm |
| Protection Class | Class I |
| Rechargeable | Non-Rechargeable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | Electronic Switch |
| Total Product Weight | 1.87 kg |
| Transformer | Transformer Not Required |
| kWh Per 1000hr Life | 0.14 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ledlenser UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingswick House, Kingswick Drive, Sunninghill, Berkshire, SL5 7BH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | support@ledlenser.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ledlenser Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ledlenser GmbH & Co. KG, Kronenstraße 5-7, Solingen, 42699, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.ledlenser.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode