Sylvania SylStrip 5m LED Flexible Strip with RGB & Tuneable White Output 10W (515CU)
Versatile, smart LED strip lights with easy DIY installation, customisable colours, and dynamic effects to elevate home lighting and decor. Transform space with pre-set scenes and sync RGB lights with music for an immersive experience. Can be used with Amazon Alexa, Google Assistant and Siri. More than 16 million colour combinations to choose from.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- RGB & White
- 12 Lights per Metre
- Can be Cut to Size
- Up to 15,000 Hours Life
- Hub Not Required
View all: Sylvania LED Strip Lights
Versatile, smart LED strip lights with easy DIY installation, customisable colours, and dynamic effects to elevate home lighting and decor. Transform space with pre-set scenes and sync RGB lights with music for an immersive experience. Can be used with Amazon Alexa, Google Assistant and Siri. More than 16 million colour combinations to choose from.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- RGB & White
- 12 Lights per Metre
- Can be Cut to Size
- Up to 15,000 Hours Life
- Hub Not Required
View all: Sylvania LED Strip Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Temperature Description | Colour-Changing |
| Cut to Size | Can be Cut to Size |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fixing Type | Self-Adhesive |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Frequency Band (Smart) | 50/60Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | SylStrip |
| Model No | 90107 |
| Network Standards (Full) | 4G, 5G, WiFi & Z-Wave |
| No. of Bands | Dual-Band |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 10 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Flexible Strip with RGB & Tuneable White Output |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Tape Length | 5 m |
| Tape Width | 10 mm |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 10 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.sylvania-group.com/ |