Brackenheath Twin 5' LED Batten 29-53W 8000lm 220V-240V (656YX)
The Brackenheath twin 5ft LED batten provides versatile and efficient lighting for various commercial and ancillary applications. This robust LED batten features 4 wattage and 3 colour selectable options, including warm white, cool white, and daylight, allowing for adaptable illumination in workshops, garages, and retail spaces. Its hinged locked tray design and push-fit terminals ensure fast and easy hands-free installation, saving valuable time on site. Constructed with a durable steel body, this batten offers a long 50,000-hour life and delivers an efficient 150Lm/W.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 8000lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Hinged Tray Design for Easy Installation
- Selectable Wattage & Colour Temperature Options
- Push-Fit Terminals for Quick Wiring
View all: Brackenheath LED Batten Lights
The Brackenheath twin 5ft LED batten provides versatile and efficient lighting for various commercial and ancillary applications. This robust LED batten features 4 wattage and 3 colour selectable options, including warm white, cool white, and daylight, allowing for adaptable illumination in workshops, garages, and retail spaces. Its hinged locked tray design and push-fit terminals ensure fast and easy hands-free installation, saving valuable time on site. Constructed with a durable steel body, this batten offers a long 50,000-hour life and delivers an efficient 150Lm/W.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 8000lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Hinged Tray Design for Easy Installation
- Selectable Wattage & Colour Temperature Options
- Push-Fit Terminals for Quick Wiring
View all: Brackenheath LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Brackenheath |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left, Right & Rear |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000K/4000K/6000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface-Mounted or Suspended |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 5 ' |
| Length (Metric) | 1470 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 8000 lm |
| Lm Band | 7501-10,000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | BR5215T |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 29-53 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220V-240 V |
| Product Height | 75 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 60 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Twin |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 53 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode