Brackenheath Single 6' LED Batten 20-38W 5700lm 220V-240V (107YX)
The Brackenheath single 6ft LED batten provides versatile and efficient lighting solutions for various commercial and ancillary areas. This robust LED luminaire offers selectable wattage options from 20W to 38W and variable colour temperatures including warm white (3000K), cool white (4000K), and daylight (6000K), making it ideal for workshops, garages, and storage facilities. Its high efficiency delivers 150 lumens per watt. Installation is straightforward with a hinged locked tray design and push-fit terminals, allowing for quick and hands-free fitting. The durable steel body and polycarbonate diffuser ensure long-lasting performance.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 5700lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Hinged Locked Tray Design for Easy Installation
- Multiple Cable Entry Points for Flexible Wiring
- Surface-Mounted or Suspended Fitting Options
View all: Brackenheath LED Batten Lights
The Brackenheath single 6ft LED batten provides versatile and efficient lighting solutions for various commercial and ancillary areas. This robust LED luminaire offers selectable wattage options from 20W to 38W and variable colour temperatures including warm white (3000K), cool white (4000K), and daylight (6000K), making it ideal for workshops, garages, and storage facilities. Its high efficiency delivers 150 lumens per watt. Installation is straightforward with a hinged locked tray design and push-fit terminals, allowing for quick and hands-free fitting. The durable steel body and polycarbonate diffuser ensure long-lasting performance.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 5700lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Hinged Locked Tray Design for Easy Installation
- Multiple Cable Entry Points for Flexible Wiring
- Surface-Mounted or Suspended Fitting Options
View all: Brackenheath LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Brackenheath |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left, Right & Rear |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000K/4000K/6000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface-Mounted or Suspended |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 6 ' |
| Length (Metric) | 1730 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 5700 lm |
| Lm Band | 5001-7500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | BR5216 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 20-38 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220V-240 V |
| Product Height | 75 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 60 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 38 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode