Brackenheath Single 5' LED Batten 34-60W 6000lm 220V-240V (924YX)
This Brackenheath 5ft LED batten provides versatile and efficient lighting solutions for various indoor commercial and educational settings. The integrated LED light fitting offers selectable wattage options from 34W to 60W and three colour temperatures (3000K, 4000K, 6500K), allowing customisation for different environments. Ideal for workshops, garages, and retail spaces, this durable batten features a robust steel body and polycarbonate diffuser. Installation is straightforward with a hinged locked tray design and push-fit terminals, ensuring a fast and hands-free setup for surface or suspension mounting. It delivers a bright 6000 lumens output with a long 50,000-hour lifespan.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 6000lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Hinged Locked Tray Design for Easy Installation
- Suitable for Commercial & Education Environments
- Push-Fit Terminals Ensure Fast Wiring
View all: Brackenheath LED Batten Lights
Sorry, this item is currently out of stock
This Brackenheath 5ft LED batten provides versatile and efficient lighting solutions for various indoor commercial and educational settings. The integrated LED light fitting offers selectable wattage options from 34W to 60W and three colour temperatures (3000K, 4000K, 6500K), allowing customisation for different environments. Ideal for workshops, garages, and retail spaces, this durable batten features a robust steel body and polycarbonate diffuser. Installation is straightforward with a hinged locked tray design and push-fit terminals, ensuring a fast and hands-free setup for surface or suspension mounting. It delivers a bright 6000 lumens output with a long 50,000-hour lifespan.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 6000lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Hinged Locked Tray Design for Easy Installation
- Suitable for Commercial & Education Environments
- Push-Fit Terminals Ensure Fast Wiring
View all: Brackenheath LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Brackenheath |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left, Right & Rear |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000K/4000K/6500 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface-Mounted or Suspended |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 5 ' |
| Length (Metric) | 1505 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 6000 lm |
| Lm Band | 5001-7500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | BR5126 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 34-60 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220V-240 V |
| Product Height | 85 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 180 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 60 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode