Luceco Single 5ft LED Indoor Batten 40W 4500lm 220-240V (856CL)
This Luceco 5ft LED batten delivers versatile and efficient lighting for various indoor environments. It features CCT functionality, allowing selection between 3000K, 4000K, and 6500K to suit different tasks or moods. Ideal for workshops, garages, or commercial spaces, this slimline LED batten provides a bright 4500 lumen output from its 40W power consumption. Installation is straightforward with an easy install surface bracket and pre-wired 40cm cable, ensuring a quick and hassle-free setup for trade professionals.
- IP20: For Indoor Use
- Colour-Changing
- 4500lm
- Plastic Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Colour Selectable Using Basic Light Switch
- Easy Install Surface Bracket & Pre-wired Cable
- Slimline & Unobtrusive Design
View all: Luceco LED Batten Lights
This Luceco 5ft LED batten delivers versatile and efficient lighting for various indoor environments. It features CCT functionality, allowing selection between 3000K, 4000K, and 6500K to suit different tasks or moods. Ideal for workshops, garages, or commercial spaces, this slimline LED batten provides a bright 4500 lumen output from its 40W power consumption. Installation is straightforward with an easy install surface bracket and pre-wired 40cm cable, ensuring a quick and hassle-free setup for trade professionals.
- IP20: For Indoor Use
- Colour-Changing
- 4500lm
- Plastic Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Colour Selectable Using Basic Light Switch
- Easy Install Surface Bracket & Pre-wired Cable
- Slimline & Unobtrusive Design
View all: Luceco LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Rear Only |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Colour-Changing |
| Colour Temperature Value | 3000/4000/6500 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 5 ft |
| Length (Metric) | 1500 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4500 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | EUB15WCC-01 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 40 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 25.5 mm |
| Product Type | Indoor Batten |
| Product Width | 75.5 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 25 |
| kWh Per 1000hr Life | 0 kWh/1000h |