TCP 2000W Electric Portable Fan Heater Black (733AC)
The TCP 2000W industrial fan heater delivers rapid warmth for workshops, garages and construction sites up to 20m². Two heat settings with adjustable thermostat provide flexible temperature control via easy-turn knobs for quick adjustment. The tough ABS plastic construction with reinforced edges withstands demanding industrial environments whilst the compact design with integrated handle enables easy repositioning. Overheat cut-out and thermal overload protection ensure safe operation. Freestanding design requires no installation, simply plug in and operate. Ideal for supplementary heating in temporary workspaces, home extensions and unheated areas.
- 1 Year Guarantee
- 2 Heat Settings
- Overheat Cut-Out Protection
- Adjustable Thermostat
- Portable
- 2000W Output Heats Spaces up to 20m² Quickly
- Robust Industrial Construction Withstands Tough Work Environments
- Integrated Handle Enables Easy Transport & Repositioning
View all: TCP Heaters
The TCP 2000W industrial fan heater delivers rapid warmth for workshops, garages and construction sites up to 20m². Two heat settings with adjustable thermostat provide flexible temperature control via easy-turn knobs for quick adjustment. The tough ABS plastic construction with reinforced edges withstands demanding industrial environments whilst the compact design with integrated handle enables easy repositioning. Overheat cut-out and thermal overload protection ensure safe operation. Freestanding design requires no installation, simply plug in and operate. Ideal for supplementary heating in temporary workspaces, home extensions and unheated areas.
- 1 Year Guarantee
- 2 Heat Settings
- Overheat Cut-Out Protection
- Adjustable Thermostat
- Portable
- 2000W Output Heats Spaces up to 20m² Quickly
- Robust Industrial Construction Withstands Tough Work Environments
- Integrated Handle Enables Easy Transport & Repositioning
View all: TCP Heaters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | TCP |
| Cable Length | 1.2 m |
| Calc - Heater Product Type | Fan |
| Colour | Black |
| Construction Material (Heating) | ABS Plastic |
| Fitting Type | Freestanding |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Fuel Type | Electric |
| Heater Fitting Type | Portable |
| IP Rating | IP20 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TCPBLHEATBGP200120 |
| Overheat Protection | Overheat Cut-Out Protection |
| Overload Protection | Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Indicator | Power-On Light |
| Power Options | Plug-In |
| Power Output (Watts/Kw) | 2000 W |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 130 mm |
| Product Height | 260 mm |
| Product Type | Fan Heater |
| Product Width | 210 mm |
| Programme Facility | Non-Programmable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 1.4 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Technical Consumer Products |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Exchange Court, Cottingham Road, Corby, Northants, NN17 1TY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | CUSTOMERSERVICE@TCPI.EU |
| z4 - EU Manufacturer Name | Technical Consumer Products |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Quai Gabriel Pri 1, Joinville Le Pont, 94340, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | CUSTOMERSERVICE@TCPI.EU |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode