Dimplex 2kW Electric Portable Fan Heater (186KA)
The Dimplex 2kW Electric Portable Fan Heater provides efficient heating for various spaces. This compact and stylish unit is ideal for workshops, offices, or small to medium-sized rooms, offering versatile temperature control. It features two heat settings, a cool air option, and a frost setting for year-round use. The integrated thermostat automatically switches off once the desired temperature is reached, helping to save energy. Safety is ensured with built-in overheat protection. Its freestanding design and integrated carry handle make it easy to position and move as needed.
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2 Heat Settings Including Cool Blow
- Overheat Protection
- Thermostat Control
- Portable
- Provides Powerful 2kW Heating Output
- Compact & Stylish Design
- Thermostat Control Maintains Temperature
- Frost Setting for Low Temperature Protection
View all: Dimplex Heaters
The Dimplex 2kW Electric Portable Fan Heater provides efficient heating for various spaces. This compact and stylish unit is ideal for workshops, offices, or small to medium-sized rooms, offering versatile temperature control. It features two heat settings, a cool air option, and a frost setting for year-round use. The integrated thermostat automatically switches off once the desired temperature is reached, helping to save energy. Safety is ensured with built-in overheat protection. Its freestanding design and integrated carry handle make it easy to position and move as needed.
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2 Heat Settings Including Cool Blow
- Overheat Protection
- Thermostat Control
- Portable
- Provides Powerful 2kW Heating Output
- Compact & Stylish Design
- Thermostat Control Maintains Temperature
- Frost Setting for Low Temperature Protection
View all: Dimplex Heaters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Dimplex |
| Cable Length | 1.5 m |
| Calc - Heater Product Type | Fan |
| Construction Material (Heating) | Metal & Plastic |
| Fitting Type | Freestanding |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Fuel Type | Electric |
| Heater Fitting Type | Portable |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | DXFF20TSN |
| Overheat Protection | Overheat Protection |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Indicator | Power-On Light |
| Power Output (Watts/Kw) | 2 kW |
| Product Depth | 260 mm |
| Product Height | 120 mm |
| Product Type | Fan Heater |
| Product Width | 260 mm |
| Programme Facility | Non-Programmable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Range (Heating) | 5 - 35 °C |
| z1 - UK Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glen Dimplex Millbrook House, Grange Drive Hedge End, Southampton, Hampshire, SO30 2DF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Old Airport Road, Cloughran, Dublin, K67 VE08, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |