Strom SBTP21C 3-Phase Electric Combi Boiler (663HR)
The Strom SBTP21C 3-Phase Electric Combi Boiler delivers efficient heating and hot water for various property types. This compact and quiet unit, operating at just 15dB, is ideal for installations where gas access is unavailable or restricted, such as rural homes or commercial units. It features a user-friendly touchscreen operation and display, incorporating an expansion vessel and pump, with no flue required. Utilising Serpentine heating element technology, it provides a 21kW output for both central heating and domestic hot water, with an 11Ltr/min flow rate. The boiler is also compatible with solar panels and suitable for baths and underfloor heating systems.
- Max. Domestic Hot Water Output: 21kW
- Max. Central Heating Output: 21kW
- Serpentine Heating Element
- Compatible with Solar Panels
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 71,600BTU
- LED Digital Display
- No Carbon Monoxide Production
- Intuitive Touchscreen Operation & Clear Display
- Compact Design & Quiet 15dB Operation
View all: Strom Boilers
The Strom SBTP21C 3-Phase Electric Combi Boiler delivers efficient heating and hot water for various property types. This compact and quiet unit, operating at just 15dB, is ideal for installations where gas access is unavailable or restricted, such as rural homes or commercial units. It features a user-friendly touchscreen operation and display, incorporating an expansion vessel and pump, with no flue required. Utilising Serpentine heating element technology, it provides a 21kW output for both central heating and domestic hot water, with an 11Ltr/min flow rate. The boiler is also compatible with solar panels and suitable for baths and underfloor heating systems.
- Max. Domestic Hot Water Output: 21kW
- Max. Central Heating Output: 21kW
- Serpentine Heating Element
- Compatible with Solar Panels
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 71,600BTU
- LED Digital Display
- No Carbon Monoxide Production
- Intuitive Touchscreen Operation & Clear Display
- Compact Design & Quiet 15dB Operation
View all: Strom Boilers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Must be fitted by a qualified electrician. |
| Amp Rating | 30 A |
| BTU | 71,600 BTU |
| Boiler Depth | 250 mm |
| Boiler Height | 700 mm |
| Boiler Type | Combi |
| Boiler Width | 425 mm |
| Brand | Strom |
| CALC - Fuel Type | Electric |
| Compatible with Solar Panels | Compatible with Solar Panels |
| Display Type | LED Digital Display |
| Energy Rating (Heating) | D |
| Energy Rating (Water) | A |
| Filling Loop Supplied | Incorporated Filling Valve |
| Fitting Requirements | Must be Fitted by a Qualified Electrician |
| Fixing Jig Supplied | Fixing Jig Not Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 11 Ltr/min |
| Frost Protection | Without Frost Protection |
| Fuel Type | Electric |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Heat Output CH (Pn) | 21 kW |
| Max. Heat Output DHW (Pn) | 21 kW |
| Model Name/No | SBTP21C |
| No. of Phases | 3-Phase |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 400 V |
| Product Returns Note | We cannot accept the return of unwanted boilers if the box/packaging has been opened (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Boiler |
| Range Name | E-Boiler |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 15 dB |
| Suitable for Baths | Suitable for Baths |
| Suitable for Underfloor Heating | Suitable for Underfloor Heating |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0333 344 24 74 |
| Temperature Range (Heating) | 30-80 °C |
| Temperature Range (Water) | 20-50 °C |
| Total Product Weight | 20 kg |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode