Luceco Mosi Indoor & Outdoor Round LED Bulkhead Black 7.5W 780lm (5735V)
High grade, black polycarbonate plastic construction with opal prism diffuser. Even light distribution with no hotspots.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 780lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- Waterproof
- Simple to Install
- Indoor & Outdoor Use
View all: Luceco Bulkhead Lights
High grade, black polycarbonate plastic construction with opal prism diffuser. Even light distribution with no hotspots.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 780lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- Waterproof
- Simple to Install
- Indoor & Outdoor Use
View all: Luceco Bulkhead Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | E |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 780 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Mosi |
| Model No | LBM200B7S40 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 7.5 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 77 mm |
| Product Height | 196 mm |
| Product Type | Bulkhead |
| Product Width | 196 mm |
| Resistant Type | Waterproof |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 7 kWh/1000h |