Coast Luton Outdoor LED Wedge Light Black 12W 700lm (180VJ)
Wedge-shaped wall light with integrated LED. Corrosion-resistant polycarbonate construction. Ideal for illuminating a wide range of exterior locations. Black.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- Contemporary Design
- 700lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
View all: Coast Outdoor Wall Lights
Wedge-shaped wall light with integrated LED. Corrosion-resistant polycarbonate construction. Ideal for illuminating a wide range of exterior locations. Black.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- Contemporary Design
- 700lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
View all: Coast Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Coast |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 700 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Luton |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 12 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Height | 110 mm |
| Product Type | Wedge Light |
| Product Width | 280 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Supplied |
| kWh Per 1000hr Life | 10 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode