Philips Hue White Ambiance GU5.3 MR16 LED Smart Light Bulb 5.1W 400lm (281JC)
Instant control via Bluetooth, can be controlled using Philips Hue app or voice. Offers warm-to-cool white light and wireless dimming for spotlights. Compatible with Hue Bridge (sold separately).
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Variable White
- Dimmable Via App
- 400lm
- Up to 25,000 Hours Life
- Hub Not Required
View all: Philips Hue Light Bulbs
Instant control via Bluetooth, can be controlled using Philips Hue app or voice. Offers warm-to-cool white light and wireless dimming for spotlights. Compatible with Hue Bridge (sold separately).
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Variable White
- Dimmable Via App
- 400lm
- Up to 25,000 Hours Life
- Hub Not Required
View all: Philips Hue Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Beam Angle | 39 ° |
| Brand | Philips Hue |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | GU5.3 |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 2200-6500 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Energy Rating | None |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | MR16 |
| Lm | 400 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | White Ambiance |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5.1 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | 12V Power Supply |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Type | Smart Light Bulb |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 6 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode