Sylvania TOLEDO E27 GLS LED Light Bulb 806lm 8W 10 Pack (151VN)
If this product is no longer available, please see the newer alternative 534EV
SYLVANIA TOLEDO GLS 806 LUMEN VERY WARM WHITE E27 10-PACK
- Warm White - 827K
- Non-Dimmable
- 806lm
- Up to 12000 Hours Life
- 8kWh/1000h Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Pack of 10 Energy efficient LED E27 Bulbs
- Suitable for Decorative and Task Lighting
- Uniform light distribution
- Instant light at a flick of the switch
View all: Sylvania Light Bulbs
SYLVANIA TOLEDO GLS 806 LUMEN VERY WARM WHITE E27 10-PACK
- Warm White - 827K
- Non-Dimmable
- 806lm
- Up to 12000 Hours Life
- 8kWh/1000h Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Pack of 10 Energy efficient LED E27 Bulbs
- Suitable for Decorative and Task Lighting
- Uniform light distribution
- Instant light at a flick of the switch
View all: Sylvania Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | E27 |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 827 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Life Length | 12000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | GLS |
| Lm | 806 lm |
| Lm Band | 801-1000 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | TOLEDO |
| Model No | 29650 |
| Pack Size | 10 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Power Consumption | 8 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Product Diameter | 108 mm |
| Product Length | 60 mm |
| Product Type | Light Bulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| kWh Per 1000hr Life | 8 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@sylvania-lighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Feilo Sylvania International Group Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Duna Tower B building, 3rd floor, Népfürdő utca 22, Budapest, 1138, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info.cee@sylvania-lighting.com |