Luceco Opus Single 4ft LED Batten 30W 4000lm 220-240V (582KJ)
The Luceco Opus single 4ft LED batten is a robust lighting solution for various indoor applications. This 30W LED batten delivers a bright 4000lm of cool white light, ideal for workshops, garages, or commercial spaces requiring efficient illumination. Constructed with a durable steel body and polycarbonate diffusers, it offers an impressive efficacy of up to 133Lm/cW. Installation is flexible with options for surface or suspension mounting, featuring BESA fixing and central cable entry for straightforward setup. Its 50,000-hour lifespan ensures long-term, low-maintenance performance.
- IP40: For Indoor Use
- Cool White
- 4000lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Fixed Output Driver for Consistent Performance
- BESA Fixing for Easy Installation
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Luceco LED Batten Lights
The Luceco Opus single 4ft LED batten is a robust lighting solution for various indoor applications. This 30W LED batten delivers a bright 4000lm of cool white light, ideal for workshops, garages, or commercial spaces requiring efficient illumination. Constructed with a durable steel body and polycarbonate diffusers, it offers an impressive efficacy of up to 133Lm/cW. Installation is flexible with options for surface or suspension mounting, featuring BESA fixing and central cable entry for straightforward setup. Its 50,000-hour lifespan ensures long-term, low-maintenance performance.
- IP40: For Indoor Use
- Cool White
- 4000lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Fixed Output Driver for Consistent Performance
- BESA Fixing for Easy Installation
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Luceco LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Top Only |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface-Mounted or Suspended |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IP Rating | IP40 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 4 ft |
| Length (Metric) | 1200 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4000 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Opus |
| Model No | LOP12O40S40-01 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 30 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 71 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 180 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 30 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode