LAP IndoPro Fixed Fire Rated LED Downlight White 9W 450lm (3863X)
Slimline fire rated downlight with CCT technology. Can be dimmed from warm white to cool white at the flick of a switch. Can be covered with insulation, whilst fitting into shallow ceiling voids. Supplied with a dimmable Eaglerise driver that works with leading and trailing edge dimmers.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - 3000 / 5000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 97mm Cut-Out
- 120° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
- Anti-Glare LED Light
View all: LAP Downlights
Slimline fire rated downlight with CCT technology. Can be dimmed from warm white to cool white at the flick of a switch. Can be covered with insulation, whilst fitting into shallow ceiling voids. Supplied with a dimmable Eaglerise driver that works with leading and trailing edge dimmers.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - 3000 / 5000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 97mm Cut-Out
- 120° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
- Anti-Glare LED Light
View all: LAP Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 120 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | LAP |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000 / 5000 K |
| Cut-Out Diameter | 97 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 450 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | IndoPro |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 9 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 42 mm |
| Product Diameter | 110 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| kWh Per 1000hr Life | 9 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher International Products Limited, 1 Paddington Square London W2 1GG, UK |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Kingfisher International Products B.V. Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, The Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |